Tıkla Ara
Whatsapp

Grafik Tasarım Nedir? Grafik Tasarım Neleri Kapsar? Ne İşe Yarar?

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Grafik Tasarım Nedir? Grafik Tasarım Neleri Kapsar? Ne İşe Yarar?
Grafik tasarımı düşündüğünüzde, sanatsal reklamlar mı düşünüyorsunuz? Web sitelerinde göz alıcı grafikler mi? Dergilerde çarpıcı bir şekilde düzenlenmiş görsellermi? Bu örnekler grafik tasarım tanımına kesinlikle uysa da, grafik tasarım çok daha fazla şeyi kapsıyor.
Posterler, kitap kapakları, ürün etiketleri, logolar, kartvizitler,  web sitesi düzenlemeleri, mobil uygulamalar, yazılım arayüzleri  bu şekilde liste uzayıp gidiyor.
Peki grafik tasarım tam olarak nedir? Grafik tasarım örneklerini listelemek iyi bir başlangıç olabilir, ancak resmin tamamını boyamaz. Bir grafikte tüm grafik tasarım alanının ayrıntılarını ve karmaşıklıklarını kapsamak mümkün olmasa da, bu üst düzey genel bakış  grafik tasarımının ne anlama geldiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.
Profesyonel bir grafik tasarımcı olmakla ilgileniyorsanız, alanın temellerini öğrenmek için okumaya devam edin.
 

Grafik tasarım çeşitleri

Grafik tasarım çeşitleri
Daha önce de belirtildiği gibi, tek bir grafik tasarımın anlamı yoktur. Grafik tasarım, baskı ve web tasarımından animasyon ve hareketli grafiklere kadar birçok alan ve uzmanlıktan oluşur. 
30 yıl önce birisinden grafik tasarım tanımlamasını isteseydiniz, yanıtları muhtemelen dergiler, film afişleri ve reklamlar gibi baskı ile ilgili örneklere odaklanmış olurdu. Şimdi birkaç yeni grafik tasarım türünü doğuran dijital çağda yaşamaktayız.
 
Günümüzün en önemli grafik tasarım örneklerinden bazıları, teknolojideki gelişmelerden kaynaklanmaktadır. İşte bu grafik tasarım türlerinden bazılarına bir bakış:
 
Web sitesi tasarımı , kullanıcılar için ilgi çekici ve sezgisel web sayfaları oluşturmayı içerir. Buna genel düzen, renk şeması ve gezinme dahildir.
Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı , bir web sitesinin veya uygulamanın kolay ve tatmin edici olmasını sağlamaya odaklanmıştır. Bu tasarımcılar değer, kullanılabilirlik, benimsenebilirlik ve arzu edilebilirliği vurgular.
Hareketli grafik tasarım -veya animasyon- görsel efektleri özel efektler, TV şovları, video oyunları ve filmler ile canlandırır.
 

Popüler grafik tasarım araçları

Popüler grafik tasarım araçları
Tasarımcıların kullandığı en temel ve en ucuz araçlardan biri bir eskiz defteridir. Grafik tasarımcılar, süreci tamamlamak için bir bilgisayara dönmeden önce genellikle kağıt üzerinde fikirlerini kaba taslakları çizerler.
Bununla birlikte, baskı için tasarlamış olsanız bile, bugünün dijital ikliminde bilgisayarlar esastır. İhtiyacınız olan bilgisayar türü tercihe bağlıdır, ancak yazılım söz konusu olduğunda Photoshop, Illustrator ve InDesign gibi Adobe ürünleri grafik tasarım dünyasının ana unsurlarıdır. 
Son olarak, bir grafik tasarımcının en çok ihtiyaç duyduğu şey ilham, tasarım yeteneği ve iletişiminizin temeli olacak sağlam bir konsepte sahip olmaktan geçiyor. “Bu kavram ve fikrin önce kağıt üzerinde çalışması gerekir, daha sonra bilgisayar, kavramı hayata geçirmek için bir araç olarak kullanılmalıdır.”
 

Bu grafik tasarım ilkeleri şunları içerir:

Bu grafik tasarım ilkeleri şunları içerir:
Denge
Kontrast
vurgu
hareket
Oran
Ritim
İyi bir grafik tasarımcı, önce bu ilkeleri anlamalıdır.

Grafik tasarım temelleri

Grafik tasarım temelleri
Grafik tasarımın anlamını daha iyi anlamak için tasarımı oluşturan unsurların ve ilkelerin farkında olmak önemlidir. Öğeler görsel olarak çarpıcı ve etkili tasarımlar oluşturmak için birbirleriyle birlikte veya karşıt olarak kullanılır.
 
Bu grafik tasarım öğeleri şunları içerir:
Renk
Form
Hat
şekil
Boyut
Doku.....gibi sıralamak mümkün
 
Grafik tasarımcıları, tasarımın etkili bir kompozisyon elde etmesine yardımcı olan bir dizi kılavuz olan tasarım ilkelerine de bağlı kalırlar. Bu temel ilkeler, iş parçası için denge ve istikrar yaratmaya yardımcı olur.
 

Grafik tasarım nedir?

Grafik tasarım nedir?
Grafik tasarım belirli fikirleri veya mesajları görsel olarak iletir. Bu görseller bir işletme logosu kadar basit veya bir web sitesindeki sayfa düzenleri kadar karmaşık olabilir.
“Grafik tasarım, grafiksel ve metinsel unsurlar alıyor ve bunları birden fazla medya türüne uyguluyor,” diyebiliriz, grafik tasarım tanımını detaylandırmasına gelirsek; “Üreticinin tüketici ile bağlantı kurmasına yardımcı oluyor. Proje, etkinlik, kampanya veya ürünün mesajını iletir; diyebiliriz. ”
Grafik tasarım, şirketler tarafından ürünleri reklam yoluyla tanıtmak ve satmak için, web siteleri tarafından karmaşık bilgileri görsel tasarım yoluyla sindirilebilir bir şekilde iletmek için veya işletmeler tarafından markalama yoluyla bir kimlik geliştirmek için diğer şeyler arasında kullanılabilir.
“Her gün çevremizdeki ustaca sanatsal şeylerin çoğunu kabul ediyoruz. Ancak her dergi köşesinde, çıkış işaretinde veya ders kitabında, algılarımızı etkileyen bir dizi tasarım fikri yatıyor.
Birçok grafik tasarım projesinin reklamlar ve logolar gibi ticari amaçları olmasına rağmen, diğer bağlamlarda da kullanıldığını ve grafik tasarım çalışmalarının genellikle yalnızca sanatsal ifade için bir araç olarak yaratıldığını hatırlamak önemlidir.
 
Ankara Web Tasarım İletişim
Ankara Web Tasarım
DizaynOfisi 2006 yılından beri müşterilerine interaktif çözümler sunan, yaratıcı bir butik dijital ajanstır.
İletişim
0542 457 78 50
info@dizaynofisi.com
Copyright © DizaynOfisi