Tıkla Ara
Whatsapp

Responsive Web Tasarım ve Özellikleri

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Responsive Web Tasarım ve Özellikleri
Web sitesi sahipleri, kimi zaman mobil uyumlu web sitesinin ne olduğu hakkında bilgi sahibi değildir. Peki, “Responsive” , “mobil uyumlu” tam olarak ne anlama geliyor? Hadi daha yakından bakalım...

Responsive Web Tasarım ve Özellikleri denildiğinde mobil dostu web siteleri üretmenin anahtarı, hangi çözünürlükte olursa olsun, kullanıcının ekran boyutuna göre yeniden yapılandırılabilecek bir web sitesi yapısı oluşturmaktır. Mobil cihazların kullanımı her geçen gün artmaktadır ve bu durum sonucunda mobil cihazlar bir web sitesinin ilk temas noktası haline gelmiştir. Masaüstü bilgisayar kullanımının önümüzdeki birkaç yıl içinde düşmeye devam edeceği tahmin edildiğinden, web sitenizin her ekrana kusursuz bir şekilde uyum sağlayabilmesi olmazsa olmaz bir özellik haline gelmiştir.

Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive web tasarım, ziyaretçilerin web sitesini görüntüledikleri cihazın, ihtiyaçlarına göre yanıt veren birweb sitesidir. Burada, metin ve resimler otomatik olarakçok sütunlu düzenden tek sütunlu görüntüye dönüşmektedir. Gereksiz görüntüler gizlenir, böylelikle sitede daha küçük ekranda daha önemli bilgilere yer verilir.

Hangi durumlarda responsive web sitesi gerekir?

  • Web trafiğinizin büyük bir çoğunluğu sitenizi bir mobil cihazdan görüntülüyor ise;
  • Mobil cihazlarda kullanımı zor olan karmaşık site içeriğiniz veya özellikleriniz varsa,
  • Web sitenizin daha uzun ömürlü olmasını planlıyorsanız ve daha uzun süre güncel görünmesini istiyorsanızresponsive bir web sitesine ihtiyacınız vardır.

Mobil Uyumlu Web Tasarım Nedir?

Mobil Uyumlu Web Tasarım Nedir?

Mobil uyumlu web sitesi, tüm cihazlarda tam olarak aynı şekilde çalışmak üzere tasarlanmış web siteleridir. Masaüstü bilgisayarlarda veya mobil cihazlarda sitenin görünümünde ve özelliklerinde bozulmadan görüntülenmesi anlamına gelir. Web sitesinin, görüntülendiği her cihazda kelimenin tam anlamıyla uyumlu görünümde ve kullanılabilirlikte olması gerekir.

Bir web sitesinin mobil uyumlu olması için değişmeyen içeriğe, kolay gezinmeye ve web sitesindeki görüntülerin daha küçük ve aynı kalitede görüntülenebilmesine ihtiyaç vardır. Basitleştirilmiş, mobil uyumlu bir siteyle tüm cihazlarda tutarlı bir web sitesi deneyimi elde edebilirsiniz.

 

Mobil Uyumlu Web Sitesi Faydaları

Mobil Uyumlu Web Sitesi Faydaları

Bugünlerde dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan mobil cihazlarını bir şeyler aramak ve web sitelerine erişmek için kullanıyor. Web sitenizin tüm potansiyelini en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, web sitenizin mobil uyumlu olması çok önemlidir.

Mobil uyumlu bir web sitesi arama motorlarında üst sıralarda yer alır

Web sitenizin Google'da ve diğer arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını istiyorsanız, kesinlikle mobil uyumlu bir tasarıma sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Web siteniz ne kadar mobil dostu olursa, sıralamalarda o kadar iyi olur. Google'ın algoritmaları, mobil cihazlara duyarlı siteleri tercih edecek şekilde ayarlıdır, bu nedenle bunu aklınızda bulundurmanız gerekir. Web sitenizin arama motorlarında ilk sıralarda çıkması müşterilerin sizi bulmasını kolaylaştıracaktır.

 

Mobil uyumlu web sitesi daha hızlı yükleme süresi demektir.

Mobil uyumlu web sitesi daha hızlı yükleme süresi demektir.

Mobil uyumlu bir tasarım aynı zamanda daha hızlı bir yüklenme süresi anlamına gelir ve bu da web sitenize daha fazla kişinin geri dönmesine neden olur. Bu, web sitenize gelenlerin genel kullanıcı deneyimini büyük ölçüde geliştirecek, böylece ziyaretçileriniz müşterileriniz olmaya başlayacaktır. Web sitenizin gerçekten başarılı olmasını istiyorsanız, sitenin kendisinin ve yüklenen sayfaların mümkün olduğunca hızlı açıldığından emin olmanız önemlidir.

Mobil uyumlu bir web sitesi rekabette bir avantajtır.

Mobil cihazlar için optimize edilmemiş birçok web sitesi mevcuttur, eğer sizin web siteniz mobil uyumlu olursa bu durum rekabette size önemli bir avantaj sağlayacaktır. Web siteniz öne çıkacak ve bu da düzenli olarak daha fazla ziyaretçi sitenize gelecektir.

Web sitenizin mobil uyumlu tasarıma sahip olması önemlidir, çünkü web'de akıllı telefonlarında, tabletlerinde ve diğer mobil cihazlarında gezinen milyonlarca kişiyi sitenize yabancılaştırmak istemezsiniz. Sitenizi mobil kullanıcılar için daha kullanılışlı hale getirmek web sitenizi büyütmenize ve bu sayede birçok yeni müşteriye sahip olmanıza neden olacaktır.

 

Dizaynofisi olarak oluşturduğumuz her web sitesi responsive ve mobil uyumludur. Her boyuttaki ekranla web siteniz sorunsuz bir şekilde, aynı kalitede ve işlevsellikte görüntülenebilir.

Daha fazla müşteriye ulaşmak ve kalabalığın önünü geçmek sizin elinizde…

 

Ankara Web Tasarım İletişim
Ankara Web Tasarım
DizaynOfisi 2006 yılından beri müşterilerine interaktif çözümler sunan, yaratıcı bir butik dijital ajanstır.
İletişim
0542 457 78 50
info@dizaynofisi.com
Copyright © DizaynOfisi